Czy pojednanie kultur jest możliwe dzięki sztuce? Tak przynajmniej głosi tytuł wystawy Alii Üstek, którą otworzyliśmy 9 kwietnia 2016 roku. Artystka, w której żyłach płynie polska i jemeńska krew, opowiadała o wielokulturowej rodzinie, o dzieciństwie spędzonym w Jemenie, o egzotycznych miastach, potrawach i zwyczajach.
Swoje zainteresowania ceramiką wywiodła z dziecięcych zabaw z gliną, a także z fascynacji jemeńską architekturą. Jednak źródła swojej sztuki Alia Üstek widzi także w tradycji Zachodu – studiowała przecież sztukę we Wrocławiu, we francuskim Mulhouse i w Wolverhampton. Ciekawym skutkiem takiego połączenia tradycji jest stosunek artystki do przedstawiania postaci ludzkiej: z jednej strony widać tu wyraźnie tradycję europejską, a nawet związki z ikoną, o których autorka pokazywanych prac mówiła podczas wernisażu, z drugiej – by nie łamać tabu, stosuje znane ze sztuki Orientu przecięcie przedstawionej sylwetki na linii szyi. I taka jest cała jej twórczość – grafiki, rysunki, ceramika artystyczna, design, malarstwo – unikalna w łączeniu różnych pierwiastków, oparta na szacunku dla odmiennych tradycji, silnie związana z tożsamością autorki.
Alia Üstek okazała się nie tylko oryginalną artystką, ale i ciekawą rozmówczynią. Ze swadą opowiadała o pokazanych na wystawie pracach, o technice wypalani ceramiki, o zwyczajach weselnych. Największą ciekawość publiczności wzbudziły dwie ceramiczne rzeźby, przedstawiające panny młode ze Wschodu i z Zachodu, podane jak na tacy przyszłym mężom. Interpretacja tych dzieł wywołała dyskusję – głosy polemiczne wobec autorki podkreślały smutny, wręcz funeralny nastrój tych prac. Z kolei artystka widziała w nich piękno inspirowane naturą i feminizującą krytykę sytuacji młodej kobiety. Jak by nie było, wszyscy zgodzili się, że to prace niezwykłej urody.
Zapraszamy serdecznie,
na wernisaż wystawy, który odbędzie się 9 kwietnia 2016r. (sobota) o godzinie 12:00 w Galerii SNG.
A l i a Ü s t e k
Sztuka i Design ,
Pojednanie Kultur
CERAMIKA ARTYSTYCZNA i UŻYTKOWA . WITRAŻ . MALARSTWO . GRAFIKA . RYSUNEK
Artystka / Projektantka Alia Üstek ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, na Wydziale Ceramiki i Szkła artystycznego w 2004 r. Jest także absolwentką University of Wolverhampton- School of Art and Design w Wielkiej Brytanii (gdzie później również została wykładowcą), jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Mulhouse we Francji, Europejskiego Instytutu Ceramiki Artystycznej we Francji, Podyplomowych Studiów Nauczycielskich na Uniwersytecie w Staffordshire w Wielkiej Brytanii, Studiów z dziedziny Animacji Komputerowej oraz Grafiki Komputerowej w Wolverhampton. Jest także absolwentką Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, na wydziale Malarstwa i Grafiki na kierunku Ilustracja i Komiks.
Obecnie jest doktorantką na wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa, na ASP w Łodzi, gdzie jednoczesnie realizuje przedsięwzięcie artystyczno- badawcze na potrzeby wydziału.
Na swoim koncie ma wiele wystaw w kraju i za granicą, konferencji i plenerów międzynarodowych oraz ważnych stypendiów i nagród w konkursach za osiągnięcia artystyczne, m.in. I miejsce w konkursie / Stypendystka Rektora ASP we Wrocławiu za najwyższe wyniki w nauce oraz za Portfolio Roku 2002 ASP . Zdobyła I miejsce w prestiżowym konkursie ”Całokształt Twórczości Artystycznej” obejmującym cały Region Francuskiej Alzacji. W 2015r. otrzymała główną Nagrodę Prezydenta Miasta Zgierza w kategorii Artysta Profesjonalny, za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnienia i ochrony dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury. Na temat jej twórczości pisano artykuły w kraju i za granicą. Przyjmowała zaproszenia do wywiadów telewizyjnych.
Alia Üstek odwołuje się w swojej twórczości do dziedzictwa różnych kultur. Artystka dąży do tego, aby jej sztuka,
jako uniwersalny język przekazu, przybliżała, sprzyjała tolerancji, pojednaniu oraz integracji międzykulturowej.
Wystawa potrwa do 29 maja 2016r.
Wstęp wolny!