Powrót do aktualności

Wystawa prac rodzeństwa Szewczyków - Pejzaż i ikona

12 gru 2015• Fitness & Gym
Serdecznie zapraszamy na relację z wernisażu wystawy prac, pt. "Pejzaż i ikona" autorstwa Alberta Szewczyka i Agnieszki Szewczyk. Wystawa jest prezentowana w Galerii SNG. do 11 lutego 2016r.

 

Fotorelacja z wernisażu znajduje się  pod artykułem. Poniżej zapraszamy na relację z wernisażu wystawy autorstwa Piotra Groblińskiego.

 

12 grudnia 2015 roku otworzyliśmy w Nowej Gdyni rodzinną wystawę malarstwa niezwykłego rodzeństwa – Agnieszki i Alberta Szewczyków. Oboje ukończyli łódzką ASP, oboje malują, wspólnie pracują przy dekoracji wnętrz sakralnych.

Podczas wernisażu wystawy „Pejzaż i ikona” artyści ciekawie i bezpretensjonalnie opowiadali o swojej twórczości i o duchowym aspekcie sztuki. Pani Agnieszka skromnie przyznała, że głównym elementem wystawy są pejzaże malowane przez jej brata. Jako starsza siostra mówiła też o talentach artystycznych, ujawnianych przez Alberta od najmłodszych lat. Okazało się, że w rozwoju umiejętności plastycznych bardzo ważne były dla niego korekty siostry.

Ważnym tematem rozmowy była ikona, którą Agnieszka Szewczyk zajmuje się od kilku lat. Artystka opowiadała o szczegółach technicznych (przygotowanie podłoża, laserunki, technika złoceń), ale też o pracy duchowej koniecznej do malowania (pisania) ikon. Publiczność była zainteresowana zakresem wolności twórczej artysty uprawiającego ten rodzaj aktywności, a także wpływami ikony na współczesną sztukę religijną.

Z kolei pejzaże Alberta Szewczyka sprowokowały pytania o różnice w malowaniu pastelami i olejami, o wykorzystywana w dużych obrazach olejnych technikę laserunku (okazało się, że autor pracuje nad obrazem długimi miesiącami, kładąc kilkadziesiąt warstw farby). Odbicie pejzażu w wodzie, ulubiony motyw Szewczyka, jest dla niego czymś więcej niż skłaniającym do kontemplacji krajobrazem. Artysta wysnuł ciekawą analogię między odbijaniem się natury w tafli wodnej a odbiciem twarzy Jezusa na chuście św. Weroniki.

Bohaterowie wernisażu opowiedzieli też o swoim wielkim projekcie realizowanym w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Mazowieckim. Przez dwa lata wykonywali tam polichromie według własnego projektu, co wymagało nie tylko umiejętności malarskich, wiedzy teologicznej i zdolności przekonywania do swoich pomysłów, ale też… odporności na trudy pracy na wysokości.

 


 

Galeria Nowa Gdynia zaprasza na wystawę artystycznego rodzeństwa – Agnieszki i Alberta Szewczyków, której wernisaż odbył się 12 grudnia 2015r. 

Pokazane na wystawie ikony wykonane są w tradycyjnej technice malarstwa temperowego na spoiwie żółtkowym na desce. Większość złoceń jest wykonana 23-karatowym złotem. Prezentowane wzory są bądź tradycyjnymi, dobrze rozpoznawalnymi ikonami, bądź, jak np. „Zwiastowanie”, własną próbą interpretacji tej sceny biblijnej w oparciu o wzory dawnych mistrzów (Fra Angelico). Techniki tradycyjnego pisania ikon Agnieszka Szewczyk uczyła się sama w oparciu o dostępną na rynku literaturę i filmy szkoleniowe. Technikę złocenia pogłębiała na kursie Szkoły Pisania Ikon Eikonon na Ukrainie. Wykorzystuje głównie rosyjską technikę malarstwa tzw "zalewek" czyli swego rodzaju laserunku, gdzie kolejne warstwy wzajemnie się przenikają, co tworzy większą głębię ikony.

Agnieszka Szewczyk (ur. w 1972 roku)

Absolwentka ASP w Łodzi – dyplom w 2000 r. na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Przez wiele lat pracowała zawodowo jako grafik komputerowy, nie rezygnując jednak z malarstwa. Od 2 lat prowadzi własną działalność w zakresie sztuki sakralnej. Wraz z bratem Albertem Szewczykiem wykonała w ostatnim czasie polichromie wg własnych projektów do kościoła Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Mazowieckim. Maluwernisaż wystawy Stacja Nowa Gdynia Zgierz Łóźje obrazy głównie o tematyce sakralnej, także ikony. 

Zaprezentowane na wystawie pejzaże stworzone są w technice pasteli olejnych (mniejsze formaty) oraz malarstwa olejnego laserunkowego (duże formaty). Powstały na przestrzeni ostatnich 5 lat. Część z nich była już wystawiana na indywidualnej wystawie w galerii Zielona 13 w Łodzi w 2011 r. Jednak większość prac jest nowych. Otaczająca rodzinny dom artysty w Aleksandrowie Łódzkim natura jest dla niego główną inspiracją. Albert Szewczyk stara się w tej zwykłej, niewyszukanej przyrodzie okolicznych pól, stawów, domów znaleźć coś wyjątkowego, zwłaszcza budujące je światło. Obrazy olejne to abstrakcje wypływające z wnikliwego studiowania odbicia przyrody w wodzie pobliskich stawów oraz przez swą technikę laserunkową swego rodzaju hołd złożony malarstwu starych mistrzów.

Albert Szewczyk (ur. w 1989 roku)

Ukończył ASP w Łodzi – dyplom w 2014 r na wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz. Zawodowo zajmuje się projektowaniem wnętrz, a także malarstwem w obiektach sakralnych.

 

Wystawę podziwiać można do 10 lutego 2016r.

Zapraszamy serdecznie do Galerii SNG! Do zobaczenia.