Najwyższy komfort zajęć w Łodzi i Zgierzu

eGym / Trening personalny

Indoor Cycling-Walking

Filip Springer - 13 Pięter - spotkanie z autorem. 6 lutego, godz. 15.00

06lut

Ponad sto osób przyjechało w sobotnie popołudnie do Nowej Gdyni, by spotkać się z Filipem Springerem, czołowym polskim reportażystą. Okazją do zaproszenia pisarza było wydanie książki „13 pięter”, poświęconej problemom mieszkaniowym II i III Rzeczpospolitej.

 

W rozmowie z prowadzącym autor wyjaśnił, że na pomysł książki wpadł, czytając teksty architektów i spółdzielców z okresu dwudziestolecia międzywojennego, które okazywały się zaskakująco aktualne. Podobieństwa między sytuacją sprzed wojny i dniem dzisiejszym zauważone przez Springera prowokują do zadania pytania o okres PRL-u. Dlaczego autor pominął ten czas w swojej książce? W odpowiedzi usłyszeliśmy, że „13 pięter” to nie jest książka historyczna i że nie było jego celem tworzenie zarysu dziejów budownictwa mieszkaniowego. Poza tym są inne, dobre książki dotykające tego zagadnienia. Zastrzegł jednak, że nie jest zwolennikiem rozwiązań z PRL-u i że ówczesna polityka mieszkaniowa zakończyła się jego zdaniem klęską.

Dyskusja koncentrowała się też wokół losów Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, błędów jej twórców, którzy ulegli pokusie zbytniej ideologizacji przedsięwzięcia, i o różnicach między sytuacją właściciela i wynajmującego mieszkanie. Springer zadeklarował, że nie jest przeciwnikiem własności, ale upomniał się o alternatywę dla młodych ludzi poszukujących pierwszego mieszkania. Jego zdaniem jedynie wynajem od instytucji może być tu realnym rozwiązaniem.

Na zakończenie porozmawialiśmy o Łodzi i krytykowanym przez bohatera spotkania przystanku przysiadkowym łódzkich tramwajów. Powtarzając znane już z jego tekstów zarzuty o przeskalowanie i niefunkcjonalność, Springer zauważył, że jest to objaw choroby, na którą cierpi każda władza, wydająca publiczne (europejskie) pieniądze. W całym kraju powstają nietrafione, nie do końca potrzebne inwestycje, które mają być pomnikami rządzących.

Pytania słuchaczy dotyczyły metod pracy nad reportażem, wyboru tytułu ostatniej książki i dalszej historii Miedzianki, czyli miasteczka opisanego w debiutanckiej książce Springera. Okazało się, że praca nad każdą książką składa się z etapu bibliotecznego, z wyjazdów w teren i z samego pisania, które trwa zwykle 40 dni. Następna książka – „Archipelag miast” – jest już po etapie badań terenowych, ale wymaga solidnej kwerendy w bibliotekach. Na kolejne spotkanie z Filipem Springerem musimy więc jeszcze trochę poczekać.

 

Dziękujemy Filipowi za spotkanie, a Państwu za tak liczne przybycie :) - zapraszamy do obejrzenia krótkiej foto-relacji.


 

Filip Springer (ur. 1982) — reporter i fotograf współpracujący z największymi polskimi tytułami prasowymi. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz programu Młoda Polska Narodowego Centrum Kultury (2012). Swoje prace prezentował na wystawach w Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Gdyni, Lublinie i Jeleniej Górze. Jego reporterski debiut – książka Miedzianka. Historia znikania – znalazł się w finale Nagrody im. R. Kapuścińskiego za reportaż literacki 2011 i był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2012. Jest także finalistą Nagrody Literackiej Nike 2012 i laureatem trzeciej edycji konkursu stypendialnego dla młodych dziennikarzy im. Ryszarda Kapuścińskiego. 13 pięter to jego piąta książka. Wcześniej ukazały się: Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u, Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni i Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach.

 

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Polska cierpiała na gigantyczny głód mieszkaniowy. Problem ten przez całe dwudziestolecie próbowali rozwiązać różnego rodzaju zapaleńcy, społecznicy, ludzie z misją. Bezskutecznie.

W 1989 roku Polska znów znalazła się w punkcie wyjścia. Tanich mieszkań jak nie było, tak nie ma. Kolejne pomysły na rozwiązanie problemu mieszkaniowego okazują się gorsze od poprzednich, a luki prawne w istniejącym systemie bezwzględnie wykorzystują banki, deweloperzy i czyściciele kamienic. Wielu obywateli radzi sobie więc, jak może, wegetując, oszukując, adaptując się. Umowy kredytowe podpisały prawie dwa miliony Polaków.

Słowo „dom” odmieniane w tej książce przez wszystkie przypadki nie kojarzy się im ze stabilizacją ani spokojem, a większość opowiedzianych tu historii jest tragiczna. Żeby ich wysłuchać, Filip Springer trafił do mieszkania w piwnicy, kontenerze, garażu i małej gastronomi na piątym piętrze kamienicy. I przekonał się, jak rzeczywistość może różnić się od marzeń.

(opis: Wydawnictwo Czarne)

Spotkanie 6 lutego o godz. 15.00 poprowadzi Piotr Grobliński. Wydarzenie będzie miało miejsce w sali konferencyjnej w hotelu SNG.

Zapraszamy również do sprawdzania bieżących informacji na temat wydarzenia na portalu facebook - link do wydarzenia

 

Wstęp wolny!

 

 

Podziel się:
Wstecz WSZYSTKIE AKTUALNOŚCI

Więcej w SNG

Najbogatsza oferta zajęć fitness dla seniorów. A zarazem komfort, cisza i spokój. SNG oferuje wiele atrakcji dedykowanych osobom starszym!
Więcej
Zespół najwyższej klasy specjalistów czeka na Was, żeby spełnić Wasze marzenia i potrzeby.
Więcej
Wiadomo wszem i wobec, że najlepsze efekty daje połączenie właściwego treningu z odpowiednią dietą. Ofertę treningową mamy od zawsze. Teraz mamy również dla Was propozycję zbilansowanej diety - SNG Fit Catering.
Więcej
Nasza oferta dla biznesu to dopasowane do potrzeb klienta plany motywacyjne i pakiety sportowe finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Ale przede wszystkim zadowolenie i zdrowie Waszych pracowników.
Więcej
Innowacyjne podejście do treningu obwodowego. Zintegrowane doświadczenie treningowe. Dzięku eGYM możesz maksymalnie spersonalizować założenia treningowe
Więcej
Rozpoczynasz przygodę z triathlonem? Zacznij trenować z ekspertami SNG i przygotuj się do startu w wymarzonych zawodach.
Więcej
Zrobiliśmy w Stacji Nowa Gdynia już setki zdjęć i cały czas odkrywamy ją na nowo. Zapraszamy do przejrzenia, ale tylko w ramach zachęty - najlepiej jest pojawić się u nas i przekonać na własnej skórze jak w SNG jest pięknie.
Więcej
Poznaj nowy wymiar treningu rowerowego. Motywuj się do treningu dzięki sportowej rywalizacji. Tylko w SNG.
Więcej
Formalności są czasem potrzebne. Zestawienie regulaminów obowiązujących w SNG.
Więcej
Szukasz dobrej pracy? Znajdziesz ją w Stacji Nowa Gdynia. To miejsce, które swój sukces zawdzięcza dobrej atmosferze. Dołącz do nas!
Więcej
Dużo się dzieje w SNG - tutaj znajdziesz listę bieżących wydarzeń - turniejów, konwencji, maratonów - wraz z zasadami rozgrywek i formularzami zgłoszeniowymi.
Więcej

Trenerzy personalni

Adrian Bołdowicz


Czytaj
Karolina Fryt


Czytaj
Ewa Kaźmierczak


Czytaj
Damian Lipiński


Czytaj
Aneta Piotrowska


Czytaj
Agnieszka Szubert


Czytaj
Wojciech Wróblewski


Czytaj
Milena Zielińska


Czytaj
Tomasz Ziętara


Czytaj
Magdalena Żyła


Czytaj