Powrót do aktualności

Biblioteka Staropolskiej Myśli Politycznej - 5 marca o godzinie 15:00

05 mar 2016• Fitness & Gym
Piątego marca gościliśmy w Nowej Gdyni osoby odpowiedzialne za interesujący projekt wydawniczy zatytułowany Biblioteka Staropolskiej Myśli Politycznej. Okazją do spotkania było wydanie we wspomnianej serii "Militarium" Andrzeja Maksymiliana Fredry.

biblioteka
W prezentacji wydawnictwa wzięli udział szefowie instytucji biorących udział w przedsięwziięciu: kierownik Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville'a Zbigniew Rau, były już dyrektor Narodowego Centrum Kultury Krzysztof Dudek, a także autor wstępu - dr Marek Tracz-Tryniecki i tłumacz - dr Józef Macjon.
Spotkanie rozpoczął jednak pan Paweł Moczkowski, pasjonat historii, członek grupy rekonstrukcyjnej zajmującej się przywracaniem pamięci o polskiej husarii. Ubrany w kopię stroju husarza, opowiadał o taktyce, uzbrojeniu i największych bitwach polskiej jazdy. Ciekawym wątkiem w jego wystąpieniu była sprawa specjalnie hodowanych dla husarii polskich koni (niestety ta rasa wyginęła).
W dyskusji, kórą poprowadził redaktor Kajus Augustyniak, profesor Rau podkreślał wagę polskiej myśli politycznej XVII wieku, która była, a może nadal jest zupełnie zapomniana (zmienić ma to wydawanie najważniejszych dzieł myślicieli z tego kręgu). Jest również niedoceniana, tak jak cała epoka sarmatyzmu. Profesor wyraził też przekonanie, że husaria może być kolejnym po powstańcach warszawskich i żołnierzach wyklętych grupą, z którą będą się identyfikować młodzi ludzie szukający dla siebie wzorców i tożsamości.
Doktor Marek Tracz-Tryniecki przedstawił sylwetkę Andrzeja Maksymiliana Fredry, a także polityczno-gospodarczy kontekst powstania jego pism. Krzysztof Dudek podkreślał wagę przywracania tego rodzaju tekstów do społecznej świadomości, mówił też o edukacji historycznej.
Obecna na spotkaniu publiczność z dużym skupieniem wysłuchała dyskusji, niektórzy aktywnie się do niej włączyli. Poruszano kwestię ustroju ekonomicznego Rzeczpospolitej, różnic kulturowych między Polską a Zachodem, metod popularyzacji wiedzy historycznej.




Spotkanie odbędzie się 5 marca 2016r. o godzinie 15:00 w Hotelu Stacji Nowa Gdynia.

Dyskusję poprowadzi pan Kajus Augustyniak

A w składzie panelu dyskusyjnego znajdą się -  prof. dr hab. Zbigniew Rau, dr Józef Macjon, dr Marek Tracz-Tryniecki, Paweł Moczkowski, były dyrektor Narodowego Centrum Kultury - Krzysztof Dudek. 

Celem niniejszego Projektu jest przetłumaczenie i wydanie wybranych traktatów politycznych polskich autorów z XVII wieku. Realizacja Projektu powinna: przysłużyć się rozwojowi badań nad polską myślą polityczną XVII wieku, pozwolić na pełniejsze zrozumie źródeł rodzimej kultury politycznej, jak również przyczynić się do popularyzacji dorobku doktrynalnego polskiego „Srebrnego wieku”. Z tego względu adresatami, a zarazem beneficjentami projektu będą zarówno profesjonalni badacze myśli politycznej, jak i szerokie spektrum czytelników stawiających sobie wymagania w zakresie należytego zrozumienia rodzimej kultury i tradycji politycznej.


Militarium jest książką, dzięki której dzisiejsi badacze piszą  o Andrzeju Maksymilianie Fredrze: „najwybitniejszy propagator reform społeczno-ekonomicznych połowy XVII stulecia". Fredro należy do rzadkiego w polskich dziejach gatunku wszechstronnych mężów stanu tej miary, co Stanisław Staszic czy Eugeniusz Kwiatkowski. Militarium stanowi z pewnością fascynujący dokument epoki oraz ważny pomnik polskiej refleksji wojskowej, politycznej i ekonomicznej. Dość wspomnieć, że Fredro, który zawsze chętnie pisał o sprawach militarnych i ojczystych przewagach na tym polu, długo nosił się z zamiarem, by podzielić się swym bogatym doświadczeniem organizatora i wysłuchanymi relacjami największych rodzimych dowódców swych czasów, z Lubomirskim na czele. 

Scriptorum  Seu Togae et Belli Notationum Fragmenta to traktat, który podobnie jak sam Fredro, budził od lat kontrowersje współczesnych i potomnych. Pracy, która do historii polskiej myśli politycznej przeszła głównie jako źródło, gdzie znalazło swe najpełniejsze teoretyczne uzasadnienie liberum veto. Wydaje się, iż podstawowe wartości w myśli Fredry to: wierność prawu Bożemu, troska o interes ojczyzny, zachowanie pojmowanej  po republikańsku wolności, której podporządkowane są odpowiednie rozwiązania instytucjonalne, a także realizm i oparty na cnocie roztropności zdrowy rozsądek w podejściu do polityki, pozwalający ustalić to, co dla danych okoliczność stanowi właściwe rozwiązanie i naturę rzeczy. Wszystko to stanowi uniwersalny kanon myśli Andrzeja Maksymiliana Fredry. Scriptorum stać się zatem może nie tylko dokumentem swojej epoki, lecz również zaproszeniem do nowego spojrzenia na własną Rzeczpospolitą.

 

Zapraszamy na wydarzenie - wstęp wolny!